Scharakteryzuj budowę i funkcje węglowodanów - podaj przykłady

Pobierz

Psychologia1) Węglowodany przyswajalne - stanowią one realne źródło energii i są potoczne nazywane właśnie cukrami; należą do nich: glukoza, fruktoza, sacharoza, maltoza, laktoza, skrobia, glikogen.. W zależności od budowy węglowodany dzielimy na cukry proste (monosacharydy), dwucukry (disacharydy), wielocukry (polisacharydy).. Dzielimy je najczęściej ze względu na liczbę jednostek cukrowych w cząsteczce.. WĘGLOWODANY - zbudowane z węgla, wodoru i tlenu,Zapotrzebowanie na węglowodany zależy od wieku, płci, masy ciała, rodzaju wykonywanej pracy i stanu fizjologicznego.. Psychologia Inteligencja emocjonalna w rzucaniu nałogu 2022.. A - Uczeń: .. • budowa i przykłady polisacharydów; • występowanie i znaczenie polisacharydów.. Energia pochodząca z cukrów prostych (glukozy, fruktozy, sacharozy) nie powinna .Sep 10, 2021Przykłady cząsteczek дисахаридов .. Celuloza jest składnikiem budulcowym ścian komórkowych roślin.. Głównym źródłem energii dla zwierząt - znowu polisacharydy .Przykłady: sacharoza.. Węglowodany.. Węglowodany, czyli sacharydy wraz z białkiem tworzą hormony oraz enzymy.. Cele szczegółowe lekcji: Wiadomości.. Węglowodany powszechnie uważane za złe znajdują się w ciastach, napojach gazowanych, wysoko przetworzonej żywności, białym ryżu, białym chlebie i innych produktach z białej mąki.. Węglowodany składają się z atomów węgla, wodoru i tlenu..

Węglowodany: budowa chemiczna, klasyfikacja i funkcje - Nauka.

Węglowodany są zbudowane z węgla, wodoru i tlenu.. 2) Węglowodany nieprzyswajalne (błonnik pokarmowy, włókno pokarmowe) - nie są wykorzystywane w organizmie, a jedynie swobodnie przechodzą .Maltodekstryna - charakterystyka, zastosowanie, występowanie, wpływ na zdrowie.. Związki te są izomerami o wzorze C 6 H 12 O 6 (posiadają różne grupy funkcyjne, odpowiednio .Cztery główne funkcje węglowodanów to: dostarczanie energii, magazynowanie energii, budowanie makrocząsteczek i zapobieganie degradacji białek i tłuszczów.. Chityna buduje pancerze stawonogów.Białka stanowią podstawowe składniki budujące ścianę komórkową oraz kwasy nukleinowe takie jak RNA i DNA.. Cukry są składnikiem energetycznym, dostarczają organizmowi energii mechanicznej na ruch i pracę narządów.. Nauczyciel dzieli klasę na 4-osobowe grupy.. Cukry proste takie jak fruktoza i glukoza znajdują się w owocach i w miodzie.Poznanie budowy, właściwości oraz funkcji węglowodanów.. Węglowodany pełnią wiele funkcji w organizmach, m.in. funkcje: energetyczną, zapasową i budulcową.. To są potrawy zawierające proste węglowodany.Lista pytań.. Ładowanie węglowodanami - na czym polega i kiedy warto je stosować.Nazwa węglowodanów wywodzi się stąd, że liczba atomów wodoru w ich cząsteczkach jest dwa razy większa od liczby atomów tlenu, tak samo jak w cząsteczce wody..

Węglowodany - źródła, podział, funkcje, zapotrzebowanie.

Węglowodany - podział, rola w organizmie, zapotrzebowanie.. Nauczyciel rozdaje każdej grupie kartę pracy do .Feb 26, 2021Węglowodany: budowa chemiczna, klasyfikacja i funkcje.. Są one absorbowane przez komórki jelita cienkiego i są transportowane do wszystkich komórek ciała, gdzie .Dec 14, 2020Węglowodany - właściwości.. Maltoza, laktoza i sacharoza to: Disacharydy Zgłoś błąd.. Skrobia, glikogen, celuloza i chityna .Funkcje węglowodanów .. Ich podział przedstawia się następująco: Monosacharydy (cukry proste): glukoza, fruktoza, ryboza, deoksyryboza.. Jeśli w cząsteczce cukrowca liczba m=3, to nazywa się on triozą , jeśli m=4, to mamy do czynienia z tetrozą , m=5: pentoza , m=6: heksoza .Tam też zostają wchłonięte przez kosmki jelitowe bezpośrednio do krwi, już w postaci cukru prostego - glukozy.. Przykłady dwucukrów: Maltoza - słód, piwo; Laktoza - cukier mleka (5%) .. Glikogen (cukier zwierzęcy) Celuloza (materiał budulcowy wszystkich komórek roślinnych) Budowa skrobi: Pobierz Zapisz.. Najpowszechniejszymi monosacharydami są glukoza i fruktoza.. Organizm zużywa tylko tyle glukozy, ile w danej chwili potrzebuje, a resztę magazynuje na później.Start studying BIOLOGIA: 2.2 Budowa i znaczenie węglowodanów..

Zawartość: Struktura chemiczna; ... przykłady Ciekawe Posty2022.

Energia pochodząca z węglowodanów powinna stanowić 45-65% codziennego zapotrzebowania.. Psychologia Amitryptylina: zastosowania, skutki uboczne i środki ostrożności 2022.. Węglowodany - inaczej sacharydy lub potocznie cukry to związki organiczne - wielowodorotlenowe alkohole składające się z węgla, wodoru i tlenu.. Cukry proste - czym są i jaka jest ich rola w diecie.. Powinny one dostarczać co najmniej 55% dobowego zapotrzebowania na energię.. Przy czym energia z mono- i disacharydów powinna stanowić 10-20% jej dowozu, a z cukrów dodanych - nie więcej niż 10%.. Disacharydy (dwucukry): sacharoza .Węglowodany, sacharydy - w ścisłym znaczeniu są to organiczne związki chemiczne składające się z atomów węgla oraz wodoru i tlenu, w takiej proporcji, że na każdy atom węgla przypadają dwa atomy wodoru i jeden tlenu, o ogólnym wzorze sumarycznym: C n (H 2 O) n.W szerszym znaczeniu zalicza się do nich ich pochodne otrzymywane w wyniku redukcji lub utleniania ich grup .Węglowodany(źródła,podział,funkcje,zapotrzebowanie) Węglowodany - inaczej sacharydy lub potocznie cukry to związki organiczne - wielowodorotlenowe alkohole składające się z węgla, wodoru i tlenu.. Tak więc, na przykład, rośliny w postaci zapasowego odżywki gromadzą się w różnych częściach pędu lub korzenia skrobię..

Budowa i funkcje węglowodanów tej grupy ściśle związane z działania wszystkich istot.

Węglowodany są rozkładane przez trawienie w cukrach prostych.. Polisacharydy (wielocukry) Przykłady: Skrobia (C 6 H 10 O 5) n, gdzie 300 n 400 Celuloza: (C 6 H 10 O 5) m, gdzie 100 m 10000 Cukry proste.. Znajdują się we wszystkich powszechnie występujących roślinach: zbożach, ziemniakach, roślinach strączkowych, owocach, a .Apr 9, 2021Jun 15, 2021Węglowodany (cukry, sacharydy) należą do związków organicznych.. Każda grupa wybiera lidera.. Do wykrywania glukozy stosujemy .Kilka ważnych informacji, które pomogą ci dobrze zbilansować codzienną dawkę węglowodanów: 1 g węglowodanów (tych prostych i tych złożonych) to ok. 4 kcal.. Węglowodany dzielimy na proste i złożone.. Funkcje.. Ze względu na wielkość cząsteczki, węglowodany dzieli się na: Monosacharydy zawierają od 3 do 10 atomów węgla w cząsteczce.Struktura chemiczna.. Glukoza transportowana jest wraz z krwi do wszystkich komórek ciała, które z jej udziałem produkują ATP - podstawową jednostkę energii w naszym organizmie.. Innymi słowy, stosunek węgla, wodoru i tlenu w cząsteczkach węglowodanów wynosi 1: 2: 1.Węglowodany to organiczne związki chemiczne, które zbudowane są z atomów węgla, wodoru oraz tlenu.. Glukoza, fruktoza, galaktoza, ryboza, deoksyryboza to: Monosacharydy Zgłoś błąd..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt