Zastosowanie wybranych soli prezentacja

Pobierz

Azotan (V) sodu - (NaNO 3)- w naturalnych procesach gnicia substancji zawieraj ących azot Wdychanie amoniaku podrażnia błony śluzowe układu oddechowego, przy większych st ężeniach skurcz krtani.. Roztwory wodne soli mocnych kwasów i mocnych zasad mają odczynBazaMenZ tej playlisty dowiesz się, czym są sole, jak powstają oraz jak tworzymy ich wzory i nazwy.. Sole składają się z ujemnego anionu (tak zwanej reszty kwasowej) i dodatniego kationu.Ich ogólny wzór to +, gdzie: .. Siarczan (VI) miedzi (II) stosowany jest przede wszystkim jako barwnik do farbowania i drukowania, a także jako środek konserwujący drewno.. Powyższe przykłady prezentuję tylko wybrane zastosowania poszczególnych (wybranych) soli.Sole mają zazwyczaj budowę jonową i tworzą często kryształy zawierające ułożone w sposób uporządkowany kationy i aniony, w których nie można wyróżnić pojedynczych cząsteczek soli.. 5.Chlorek sodu NaCl - jest używana bardzo często w kuchni, np. do przyprawiania potraw i konserwowanie żywności, stąd nazwa - sól kuchenna; - w zimie używa się jej do posypywanie jezdni w celu uniknięcia oblodzenia, ponieważ dodanie soli do wody powoduje obniżenie jej temperatury krzepnięcia; - zastosowanie znajduje również w przemyśle garbarskim i szklarskim; jako substrat do otrzymywania innych związków sodu; - kąpiel w morzu może mieć działanie lecznicze, w przypadku .Właściwości i zastosowanie wybranych soli..

Ponadto poznasz właściwości i zastosowania kilku wybranych soli.

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, czym są sole, jak powstają oraz jak tworzymy ich wzory i nazwy.. Czasami tak bardzo zależy ci na dopieszczeniu graficznym prezentacji, że zaczynasz przesadzać.. - Niegdyś był używany do wyrobu prochu strzelniczego.. Już wiesz że sole to związki jonowe zbudowane z kationów metali (lub kationu amonu o wzorze NH 4 +) i anionów reszty kwasowej;Sól emska - złożona z siarczanów i chlorków sodu i magnezu oraz węglanu sodowego.. Treść w załączniku.Otrzymywanie soli :

 • Sole można otrzymywać wieloma sposobami, wśród których najważniejszym i są: 1. zasada + kwas = sól + woda
 • NaOH + HCl = NaCl+ H2O 2. metal + kwas = sól + wodór
 • Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2 3. tlenek metalu + kwas = sól + woda
 • CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O 4. zasada + bezwodnik kwasowy = sól + woda
 • Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O
 • 5.. Błąd serwera.. Następny.. Przykłady i zastosowanie niektórych soli: AgCl - chlorek srebra, stosowany w fotografii, do srebrzenia, malowania na szkle, w lecznictwie.. Nauczysz się również korzystać z krzywych i .Zastosowanie: H 2 O - tlenek wodoru (woda) CO - tlenek węgla (czad) -silnie trujący gaz powstający podczas spalania węgla przy małym dostępie tlenu CO 2-dwutlenek węgla -stosowany przy produkcji napojów gazowanych MgO - tlenek magnezu (magnezja palona) - stosowany do wyrobu cementu, naczyń żaroodpornych i w medycynie przeciw .Sole - związki zbudowane z kationów metalu i anionów reszty kwasowej..

  Prezentacja przedstawia wybrane sole, ich zastosowanie i otrzymywanie.

  Nauczysz się zapisywać równania reakcji otrzymywania soli kwasów tlenowych i beztlenowych oraz reakcji dysocjacji.. W kontakcie ze skór ą powoduje oparzenia.. Ustalenie wartościowości reszty kwasowej Wartościowość reszty kwasowej jest równa liczbie atomów wodoru w cząsteczce kwasu np.Nomenklatura wybranych zwizkw nieorganicznych Nazwy jonw dodatnich kationy; Soli kyselin Soli kyselin Jak vznikaj soli HCl; Zastosowanie soli Sole i ich zastosowanie Sole znalazy; Prezentacja Budowa komputera Budowa komputera q Budowa komputera; TAOIZM W poszukiwaniu niemiertelnoci Pochodzenie nazwy Nazwa TAOIZMSole - związki chemiczne będące produktami reakcji kwasu z zasadą, w wyniku której labilne atomy wodoru kwasu (wszystkie lub ich część) zostają zastąpione innymi atomami lub grupami o ładunku dodatnim.. Poprzedni.. W języku potocznym słowo sól ma tylko jedno znaczenie: oznacza sól kuchenną.. W chemii nieorganicznej oprócz kwasów, wodorotlenków i innych substancji są sole, i to one dominują ilościowo.Plik Właściwości i zastosowanie wybranych soli.pptx na koncie użytkownika wesoly11romek • folder Prezentacje do szkoły • Data dodania: 1 mar 2012W medycynie stosuje się go jako środek moczopędny..

  s Prezentacja przedstawia wybrane sole, ich zastosowanie i otrzymywanie.

  Jest to środek o działaniu wykrztuśnym i alkalizującym, stosowany w nieżytach dróg oddechowych i astmie oskrzelowej, najczęściej występuje w postaci tabletek (tabletki emskie).. Sole - Zastosowania i właściwości.. Wewnętrzny błąd serwera - serwer napotkał niespodziewane trudności, które uniemożliwiły zrealizowanie żądania.. Hydrat, wodzian - związek chemiczny stanowiący produkt reakcji hydratacji (uwodnienia), zawierający cząsteczki wody związane z atomem ( jonem) centralnym za pomocą wiązań koordynacyjnych lub względnie trwałych wiązań wodorowych; hydrat może występować w roztworze wodnym lub w postaci związku o strukturze krystalicznej.następnie opisz zastosowanie -Pełni funkcje ważnego dodatku smakowego do potraw, -chroni niektóre produkty spożywcze przed zepsuciem (przede wszystkim mięso) -jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu (pewne ilości soli wchodzą w skład prawie każdej żywej komórki), jednak jej nadmiar również jest szkodliwy.Występowanie soli w przyrodzie i ich zastosowanie w gospodarce człowieka.. Apipulmol syrop (Chlorek amonu) - stosuje się go jako lek wykrztuśnyZastosowanie soli w przemyśle Chemiczne Na2CO3-produkcja kosmetyków np. mleczka do demakijażu, produkcja mydeł, środków piorących i do zmiękczania wody, do produkcji papieru i szkła, w hutnictwie CaCO3- składnik pudrów, zasypek dla dzieci, past do zębów, do produkcji papieru, betonu, kredy szkolnej, farb.- Główne zastosowanie znajduje przy produkcji nawozów sztucznych, gdyż sól ta dostarcza roślinom niezbędnych im pierwiastków (azotu, potasu)..

  Znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i w życiu codziennym człowieka.

  Informacje praktyczne.. Wczytywanie.. Włącz autoodtwarzanie.. Ponadto poznasz właściwości i zastosowania kilku wybranych soli.. Wzór ogólny soli: M m R n (m- ilość atomów metalu, n-ilość reszt kwaowych) Ustalanie wzoru soli za pomocą reguły krzyżowej 1.. M - kation metalu lub inny (np.• Zastosowanie: - produkcja żelaza, żeliwa i stali - odsiarczanie gazu ziemnego - produkcja naturalnych i tanich pigmentów żelazowych stosowanych do produkcji farb, lakierów i emalii - produkcja cementu portlandzkiego, jako dodatek do piasków formierskichprezentacja: ,,zastosowanie chemii w cywilizacji" Nie łatwa do wykonania prezentacja spakowania w .rar.. Znane są jednak sole o budowie kowalencyjnej, przykładowo chlorek tytanu(IV), TiCl 4.. Serwis internetowy "Kopalnia Soli "Wieliczka" wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów .hydrat.. Slajd 9 .Sposoby otrzymywania soli: zasada + kwas = sól + H2O metal + kwas = sól + H2 Tlenek metalu + kwas = sól + H2O 4.. Następny.. Nauczysz się również korzystać z krzywych i tabeli rozpuszczalności.Sole.. - Poza tym stosuje się go do produkcji barwników.. - Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym do konserwowania żywności.. Woda pitna zawieraj ącaSzczypta soli dodana do białek (najlepiej schłodzonych i obowiązkowo bez śladu żółtek) ułatwi i przyśpieszy uzyskanie puszystej, lśniącej masy.. s Nauczysz się zapisywać równania reakcji otrzymywania soli kwasów tlenowych i beztlenowych oraz reakcji dysocjacji.. Prezentacja przedstawia wybrane sole, ich zastosowanie i otrzymywanie.. Artykuł na język polski nt. wystawa samochodów i targi motoryzacyjne <> zastosowanie wybranych soli (zip).rar..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt